Mentalizacja: co to jest?
Zapraszam do zapoznania się z filmem video, na którym Peter Fonagy, można by rzec „ojciec MBT”, odpowiada na pytaniem „czym jest jest mentalizacja?”.
Jak zauważa Fonagy pojęcie mentalizacji nie jest niczym nowym. Bardziej można to ująć w ten sposób, że o mentalizacji już wcześniej pisano i mówiono, bez nazywania jej w ten sposób. Pojęcie powstało za sprawą neuronaukowców, którzy w latach 80. XX wieku zaczęli badać to jak duży wysiłek musi być włożony przez ludzi, żeby rozumieć własne emocje i emocje innych.
Grupa psychologów i terapeutów z Londynu zaczęła zwracać uwagę jak mentalizowanie dzieci przez ich rodziców (czyli rozumienie przez rodziców pragnień, potrzeb i emocji swoich dzieci), może wpływać na interpretację zachowań dzieci a następnie jak ta interpretacja wpływa na zachowanie rodzica. Dziecko zaczyna rozumieć swoje stany wewnętrzne (w tym emocje) do tego poziomu, do jakiego rodzice w stanie są to zrobić. Zobaczenie dziecka we właściwy sposób, zgodnie z rzeczywistością i zrozumienie jego stanów mentalnych, wymaga od rodzica wielkiego wysiłku (który jest związany z procesem mentalizacji).
Z perspektywy Fonagyego to, czy dzieci są w stanie zobaczyć się w oczach rodziców jako indywidualne, odrębne istoty z własnymi myślami, uczuciami, intencjami, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju psychicznego dzieci oraz ich zdrowia psychicznego. Jeśli to się nie dzieje, to dzieciom trudno później jako nastolatkom i dorosłym czuć się bezpiecznie i mieć zaufanie do innych ludzi.
1 Response
[…] Jeśli jesteś zainteresowany pogłębionym opisem procesu mentalizacji możesz zapoznać się z materiałem od Petera Fonagyego o mentalizacji. […]