Fonagy i Bateman o MBT
Jeśli ktoś chce posłuchać bardzo ciekawej rozmowy, w której Peter Fonagy i Anthony Bateman opowiadają o mentalizacji to zapraszam do wysłuchania podcastu (link do Spotify).
O czym między innymi posłuchasz?
1. Badania pokazują, że efektywność terapeuty bardziej i głównie zależy nie od jego stylu przywiązania ale zdolności do „reflective” myślenia. Jak można rozumieć to pojęcie? Chodzi o zdolność do rozumienia stanów emocjonalnych własnych i innych ludzi.
2. W przypadku leczenia borderline priorytetem w pracy jest wytrącenie pacjenta z modelu psychicznej ekwiwalencji. W tym modelu człowiek na podstawie swoich odczuć odbiera świat i jest pewien, że tak jak czuje rzeczywistość, taka ona jest. W czym leży problem? W model psychicznej ekwiwalencji wkraczamy doświadczając np. traumatycznych flashbacków. Więc jak widać nie zawsze to, co czujemy jest adekwatne do otaczającej nas rzeczywistości.
3. Mentalizacja jako sposób pracy z pacjentami ma udokumentowane (na podstawie badań z followem upem po 8 latach – to rzadkość w świecie badań skuteczności różnych nurtów psychoterapii, ale to tylko pokazuje jak twórcom MBT zależało, żeby działać w oparciu o metody, których skutecznośc jest udowodniona naukowo) działanie: zmniejszenie kilkukrotnie ryzyka popełnienia samobójstwa, odstawienie leków (zdaniem Batemana i Fonagyego w przypadku borderline leki nie są skutecznym długoterminowo rozwiązaniem).
4. Główny cel pracy w terapii opartej na mentalizacji zdaniem Batemana i Fonagyego to umożliwienie osobom borderline wyjście z zaklętego cyklu relacji z ludźmi. Dopóki pacjent nie będzie w stanie lepiej zrozumieć jak jego zachowanie może być postrzegane oraz jak, być może, jego obraz świata i rozumienia innych ludzi jest nieadekwatny, dopóty trudno mu będzie ustabilizować się psychicznie. Do dobrego samopoczucia potrzebne są przede wszystkim relacje, a sama umiejętność mentalizacji jest tylko krokiem do finalnego celu: budowania i utrzymywania satysfakcjonujących relacji.